A Magyar Balneológiai Egyesület

 

ALAPSZABÁLYA

A módosításokkal egységes szerkezetben

(A módosítások dőlt betűvel)

 

                                                 I.

1.§.

1.  ) Az Egyesület

a.)    neve: Magyar Balneológiai Egyesület

b.)    székhelye: 1146 Budapest Állakerti krt. 9-11.

c.)    működési terület: Magyarország

d.) pecsétje: köriratban Magyar Balneológiai Egyesület/ Budapest 1891

2.) A Magyar Balneológiai Egyesület az 1989. évi II. törvény alapján működő, önkormányzattal rendelkező, természetes és jogi személyek önkéntes társulásán alapuló, egyesületként működő társadalmi szervezet (továbbiakban: Egyesület).

 

2.§.

1.) Az Egyesület jogi személy.

2.) Az Egyesület – közgyűlésének döntése alapján – kapcsolódhat külföldi vagy belföldi szervezethez. Az Egyesület az Alapszabály módosításának időpontjában tagja a Magyar Orvostudományi Társaságok és Egyesületek Szövetségének, valamint az International Society of Medical Hidrology and Climatology és a World Federation of Hydrotherapy and Climatherapy szervezetének.

 

 

 

 

II.

Az Egyesület célja és tevékenysége 

3.§.

Az Egyesület céljai:

a.) a balneológiával és klimatológiával összefüggő orvosi, jogi, műszaki és gazdasági tudományok fejlesztése;

b.) a tagok tudományos ismereteinek bővítése, tudományos munkásságának támogatása;

c.) a balneológia és klimatológia módszerének terjesztése;

d.) a balneológia és klimatológia hazai és külföldi eredményeinek terjesztése, az elért eredmények gyakorlati felhasználásának elősegítése;

e.) szakmai folyóiratok, honlap és kiadmányok szerkesztésével a magyar kutatási eredményeknek minél szélesebb körben, belföldön és külföldön való megismertetése.

f.) Az Egyesületnek – a közgyűlés döntése alapján - szekciói és területi szervei is lehetnek, ezek célja a szaktudományok fejlesztése az Egyesület felügyelete és irányítása alatt.

 

4.§.

Az Egyesület céljai elérése érdekében:

a.) tagjai és vendégei számára rendszeres előadásokat, referáló- és vitaüléseket, ankétokat, szimpóziumokat, vándorgyűléseket, nagygyűléseket, nemzetközi konferenciákat és kongresszusokat rendez;

b.) szakfolyóiratokat adhat ki, javaslataival és bírálataival segíti az orvostudományi, különösen a balneológiai és klimatológiai könyvkiadást;

c.) figyelemmel kíséri a szakterületét érintő oktatási kérdéseket, javaslatokkal és bírálatokkal segíti azok megoldását;

d.) szakterületét érintő kérdésekben megkeresésre véleményt nyilvánít, illetőleg javaslataival segíti az állami, társadalmi szervek, az elektronikus és írott sajtó képviselőinek munkáját, azokkal rendszeres kapcsolatot tart fenn;

e.) feladatai megoldása érdekében pályázatokat hirdethet, jutalmakat tűzhet ki, emlékérmeket és díjakat alapíthat;

f.) tudományos kiállításokat rendezhet;

g.) szükség szerint bevonja társadalmi munkájában mindazokat a szakembereket, akik felkészültségüknél fogva az egyesület célkitűzéseit elő tudják mozdítani;

h.) olyan hazai és nemzetközi pályázatokon vehet részt, melyek céljai egybeesnek az Egyesület célkitűzéseivel.

 

Az Egyesület tagjai 

5.§.

1.) Az Egyesület tagjai lehetnek:

a.) rendes tagok,

b.) tiszteletbeli tagok,

c.) pártoló tagok.

2.) Rendes tag lehet az egyesület tudományágának az az egyetemet vagy főiskolát végzett művelője, vagy gyakorlati alkalmazója, továbbá minden olyan, az Egyesületet céljai elérésében támogató szakember, aki kötelezi magát az Egyesület alapszabályának megtartására, és felvételét írásbeli nyilatkozatban kéri, és az Egyesület tagjai sorába felveszi. A rendes tag tagfelvételi ügyében az Egyesület elnöksége a tagfelvételi kérelem kézhezvételétől számított 30 munkanapon belül dönt. Az elnökség a tagfelvételt nem tagadhatja meg, ha a tagfelvételi kérelem a jelen alapszabályban foglalt feltételeknek megfelel. A felvételt megtagadó határozat ellen a kérelmező az Egyesület közgyűléséhez fellebbezhet.

3.) Tiszteletbeli tag lehet az a magyar vagy külföldi állampolgár, aki az Egyesület tudományágának valamelyikében kiemelkedő munkásságot fejt ki és kiemelkedő eredményeket ér el. A tiszteletbeli tagot az Egyesület vezetőségének ajánlására a közgyűlés választja.

4.) Pártoló tagok az olyan jogi és természetes személyek, amelyek, illetve akik a balneológiai és klimatológia hazánkban való előbbre vitele céljából csatlakozni kívánnak, és akiket az elnökség pártoló tagul felvesz és akik a pártoló tagsági díjat fizetik.

 

6.§.

 

1.) Az Egyesület rendes tagjai jogaikat személyesen gyakorolják.

2.) A rendes tagokat egyenlő jogok illetik meg. Az Egyesület közgyűlésén minden tag részt vehet, tanácskozási, indítványozási és szavazati joga van, bármely tisztségre megválasztható.

3.) Az Egyesület rendes tagjait megilleti mindaz a kedvezmény, amit az Egyesület részükre biztosít.

 

7.§. 

1.) Az Egyesület tagjai kötelesek az alapszabály rendelkezéseit, valamint a közgyűlés határozatait megtartani és az Egyesület célkitűzéseit előmozdítani. Kötelesek a megállapított tagdíjat rendszeresen fizetni.

2.) A tiszteletbeli és pártoló tagok jogai és kötelezettségei a rendes tagokéval azonosak, azonban az Egyesület vezető szerveibe nem választhatók és nem választhatnak. A tiszteletbeli tagot tagdíjfizetés nem terheli.

 

8.§. 

1.) A tagság megszűnik:

a.) kilépéssel;

b.) kizárással;

c.) elhalálozással (jogutód nélküli megszűnéssel);

e.) tiszteletbeli, illetve pártoló tag esetében lemondással.

2.) A tag kilépési szándékát a főtitkárnak írásban tartozik bejelenteni.

3.) Kilépési kérelem esetén a tag törléséről az elnökség – az erre vonatkozó bejelentés kézhezvételétől számított 30 munkanapon belül – határozatot hoz. A tagsági viszony a határozat hozatal kézhezvételét követő napon szűnik meg. Az elnökség a kilépés elfogadását nem tagadhatja meg. Az elnök a kilépő tagok személyéről a közgyűlést tájékoztatja.

4.) Az Egyesület fegyelmi bizottsági alakszerű határozatával kizárhatja azt a tagot:

a.) akit súlyos bűntett miatt jogerősen elítéltek;

b.) aki az alapszabály rendelkezéseit nem tartja meg;

c.) aki az Egyesülettel szemben fennálló kötelezettségeinek teljesítését megtagadja vagy ezen kötelezettség teljesítését írásbeli felszólítás ellenére elmulasztja;

d.) aki a tagdíjat 1 éven át nem fizeti.

5.) A fegyelmi bizottság kizáró határozata ellen a tag a közgyűléshez fellebbezhet.

 

Az egyesület testületei

9.§.

 

Az egyesület testületei:

a.)    közgyűlés;

b.)    vezetőség;

c.)    vezetőség elnöksége;

d.)   Felügyelő bizottság;

e.)    Fegyelmi bizottság.

 

Közgyűlés 

10.§

 

1.) Az Egyesület legfőbb szerve a közgyűlés, a tagok összességéből alakul.

2.) A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

a.) az Egyesület alapszabályának megállapítása és módosítása;

b.) az Egyesület elmúlt időszakban végzett munkájáról szóló beszámolók elfogadása és megvitatása, és a következő időszak legfontosabb feladatainak meghatározása;

c.) az Egyesület éves költségvetésének és zárszámadásának elfogadása;

d.) titkos szavazással- a vezetőség, a felügyelő bizottság és fegyelmi bizottság tagjainak, a pénztárosnak valamint a vezetőség ajánlására a tiszteletbeli tagoknak a megválasztása;

e.) döntés az Egyesület belépéséről továbbá egyesüléséről hazai vagy nemzetközi szervezetbe illetve szervezettel;

f.) döntés a fellebbezésekről a tagfelvételi és kizárási ügyekben;

g.) döntés szekciók, területi szerveztek létrehozásáról;

h.) döntés az Egyesület feloszlatásáról;

i.) döntés mindazon ügyekben, amelyeket a jogszabály és az alapszabály hatáskörébe utal.

3.) Az Egyesület választott testületei a közgyűlésnek felelősséggel tartoznak.

 

11.§.

 

1.) A közgyűlés rendes vagy rendkívüli. Rendes közgyűlést évenként, vezetőségválasztással egybekötött rendes közgyűlést pedig négyévenként kell tartani. A közgyűlést a napirendi pontok, a helyszín és időpont, valamint az esetleges határozatképtelenség esetére a megismételt közgyűlés helyszínének és időpontjának egyidejű megjelölésével az elnök hívja össze az esedékességet 15 nappal megelőzően.

2.) A vezetőség rendkívüli közgyűlést szükség esetén bármikor összehívhat. Az egyesület tagjai egyharmadának írásbeli kívánságára pedig 30 napon belül rendkívüli közgyűlést kell összehívni.

 

12.§.

 

1.) Határozatképes a közgyűlés, ha azon a rendes tagoknak legalább fele jelen van.

2.) Ha szabályszerűen összehívott közgyűlést határozatképtelenség miatt el kell halasztani, 30 napon belül ugyanezen tárgysorozatra összehívott közgyűlés a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.

3.) A közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza.

4.) Az alapszabály módosításáról, az Egyesület feloszlatásáról, az Egyesület csatlakozásáról vagy egyesüléséről más szervezettel a jelenlevő tagok 2/3-ának szavazatával lehet dönteni.

 

Vezetőség

 

13.§. 

1.) Az Egyesület vezetőségét (továbbiakban: vezetőség) a közgyűlés választja, titkos szavazással 4 naptári évre. A vezetőség tagjainak számát a vezetőségválasztó közgyűlés állapítja meg. A vezetőség tagja a közgyűlés által választott pénztáros.

 

 

2.) A vezetőség két kzgyűlés között az Egyesület legfőbb vezető, ügyintéző szerve.

   Feladatai:

a.) vezeti az egyesület munkáját,

b.) a közgyűlés határozatai alapján elkészíti az egyesület munkatervét, ellenőrzi annak végrehajtását,

c.) elkészíti az egyesület évi költségvetését és zárszámadását,

d.) előkészíti a közgyűlést,

e.) gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról,

f.) jóváhagyja az egyesület ügyrendjét, fegyelmi szabályzatát;

g.) megválasztja – titkos szavazással – tagjai közül az egyesület elnökét, alelnökét, főtitkárát, főtitkárhelyettesét.

h.) az egyesület tudományágának valamelyikében kiemelkedő munkásságot kifejtő és kiemelkedő eredményeket elérő belföldi és külföldi személyek tiszteletbeli tagként való megválasztását ajánlja a közgyűlésnek.

3.) A vezetőségi ülés akkor határozatképes, ha azon a tagok fele jelen van. A vezetőség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza.

 

Elnökség

 

14.§. 

1.) Két vezetőségi ülés között az Egyesület vezetését az elnökből, alelnökből, főtitkárból, főtitkárhelyettesből és pénztárosból álló elnökség látja el. Az elnökség a szükségnek megfelelően bevonja munkájába mindazokat a személyeket, akik egy-egy adott kérdésben az elnökség munkáját elősegítik. Ezek a személyek az elnökség ülésén tanácskozási joggal vesznek részt.

2.) Az elnökség végzett munkájáról a vezetőségnek beszámol.

 

 

 

 

Felügyelő bizottság

 

15.§ 

1.) A felügyelő bizottság a közgyűlés által 4 évre választott 3 tagból áll. Nem választható felügyelő bizottsági tagnak a vezetőség tagja, valamint ezen személyek hozzátartozója, vagy ezen személyekkel munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személy.

2.) A felügyelő bizottság alakuló ülésén –titkos szavazással – szótöbbséggel elnököt választ.

3.) A felügyelő bizottság feladatai:

a.)    megállapítja saját ügyrendjét;

      b.) az egyesület pénzgazdálkodásának ellenőrzése;

      c.) az Egyesület testületeinek jogszabályszerű és az elfogadott alapszabálynak megfelő működésének ellenőrzése;

     d.) mindezekről a közgyűlésnek jelentés készítése.

4.) A felügyelő bizottság működését az Egyesület valamennyi választott tisztségviselője és testülete köteles támogatni, a bizottság kéréseinek eleget tenni.

 

Fegyelmi bizottság

 

16.§. 

1.) A fegyelmi bizottság a közgyűlés által 4 naptári évre megválasztott 3 tagból áll.

2.) A fegyelmi bizottság alakuló ülésén –titkos szavazással – szótöbbséggel elnököt választ.

3.) A fegyelmi bizottság az egyesület fegyelmi szabályzata szerint jár el.

4.) A fegyelmi szabályzatot a vezetőség hagyja jóvá.

5.) A fegyelmi bizottság határozatait írásban hozza meg, megjelölve a jogorvoslat lehetőségét.

 

Az Egyesület tisztségviselői

 

17.§. 

1.) Az elnök hatásköre:

a.) képviseli az egyesületet,

b.) vezeti a közgyűlést, az elnökségi és a vezetőségi üléseket,

c.) irányítja a főtitkár és a főtitkárhelyettes munkáját,

d.) két elnökségi ülés között a vezeti az egyesületet és ellenőrzi a vezető testületek határozatainak végrehajtását,

2.) Az elnököt akadályoztatása esetén az alelnök, operatív ügyekben a főtitkár helyettesíti

 

18.§. 

1.) A főtitkár hatásköre:

a.) vezeti az egyesület operatív munkáját,

b.) érvényesíti a közgyűlés, a vezetőség, és az elnökség határozatait az egyesület munkájában,

c.) a vezető szervek ülésén beszámol az egyesület munkájáról,

d.) két elnökségi ülés között az elnök irányításával vezeti az egyesület ügyeit,

e.) gyakorolja az egyesület munkaadói jogát,

f.) irányítja az egyesület főtitkárhelyettesét.

2.) A főtitkárhelyettes ellátja a főtitkár által reá ruházott feladatokat, a főtitkárt akadályoztatása esetén teljes hatáskörrel helyettesíti.

 

Az egyesület pénztárosa  

19.§.

1.) A pénztáros a pénzkezelési szabályoknak megfelelően  kezeli az Egyesület vagyonát, gondoskodik a bevételek és kiadások teljesítéséről. Irányítja a számviteli és pénzügyi feladatokat, ellenőrzi a pénztárkönyvet.

2.) A pénztárost a közgyűlés választja meg.

 

Választási bizottság

 

20.§

1.) A vezetőségválasztó közgyűlést megelőzően – legalább 6 hónappal - a vezetőség 3 tagú választási bizottságot választ és kér fel a választások előkészítésére.

2.) A választási bizottság tagja nem jelölhető és nem fogadhat el választott tisztséget.

3.) A választási bizottság saját soraiból elnököt választ.

4.) A választási bizottság a tagság véleményének legszélesebb körű megismerésére törekszik, s ennek alapján tesz a vezetőségválasztó közgyűlésnek javaslatot a pénztáros személyére valamint a vezetőség, a felügyelő és fegyelmi bizottságok tagjaira.

5.) A választást megelőzően gondoskodik arról, hogy a jelöltek írásban nyilatkozzanak arról, hogy a jelölést elfogadják-e.

21.§ 

1.)    Az elnököt, alelnököt, főtitkárt , főtitkárhelyettest a vezetőség alakuló ülésén soraiból választja, titkos szavazással külön-külön szavazási menetben, s ebben a sorrendben.

2.)    A vezetőségválasztó közgyűlés levezető elnöke tesz javaslatot az elnök személyére, amennyiben a jelölt elnök a határozatképes vezetőségi ülésen a szavazatok több mint felét elnyeri, megválasztottnak tekintendő.

3.)    Ezt követően a megválasztott elnök tesz javaslatot és bonyolítja le a szavazást a többi tisztségviselő vonatkozásában.

 

Az Egyesület ügyrendje

 

22.§.

Az Egyesület választott szervei megalakulásának, összehívásának, továbbá az Egyesület valamennyi szerve működésének részletes szabályait az Egyesület ügyrendje szabályozza.

 

 

 

Az Egyesület gazdálkodása és vagyona

 

23.§.

1.) Az Egyesület működéséhez szükséges kiadásokat a tagdíjakból és saját tevékenységével kapcsolatos egyéb bevételekből fedezi.

2.) Az Egyesület bevételei:

a.) tagdíjbevételek;

b.) állami támogatás;

c.) magán és jogi személyek támogatásai, felajánlásai, hozzájárulásai;

d.) alapítványoktól származó támogatások;

e.) pályázaton elnyert támogatások;

f.) egyéb bevételek.

2.) Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok – a tagdíj megfizetésén túl – az Egyesület tartozásaiért asaját vagyonukkal nem felelnek.

3.) Az Egyesület éves költségvetésében előirányzott összegeknek rendeltetésszerű és mindenkori pénzügyi előírásoknak megfelelő felhasználásáért az elnökség felelős.

 

Az Egyesület megszűnése

 

24.§. 

 

Az Egyesület megszűnik, ha feloszlatását a közgyűlés 2/3 szótöbbséggel kimondja, ha más egyesülettel egyesül vagy abba beleolvad, ha bíróság feloszlatja, illetve ha megállapítja az egyesület megszűnését.

 

 

 

25.§.

 

Az Egyesület felett a törvényességi felügyeletet az ügyészség gyakorolja.

 

Ezt a módosított alapszabályt az Egyesület közgyűlése 2007. évi november 17-én tartott ülésén elfogadta és 2008 január 1.töl hatályba lép.

 

 

 

Esztergo

 

 

 

 

                 Elnök                                                                         Főtitkár